Limbile franceză şi germană

Anişoara Deaconu
Maria Jianu

Prezentare

Catedra de limba franceză şi limba germană a Colegiului Naţional “Ion C. Brătianu” a desfăşurat în fiecare an activităţi artistice susţinute de elevi, în limbile franceză şi germană, cu ocazia diverselor manifestări. Aş aminti aici programele artistice de Crăciun, în care elevii au interpretat cântece şi poezii în cele două limbi moderne, activităţi ce au avut menirea de a ne introduce în atmosferă caldă a Sfintei sărbători de iarnă. 26 septembrie, Ziua limbilor moderne a fost şi ea sărbătorită de elevii noştri, care au prezentat scenete şi au recitat poezii. Nu trebuie uitată nici Ziua internaţională a Francofoniei, când elevii participanţi şi-au manifestat în egală măsură interesul pentru cultură şi civilizaţia franceză.

Elevii colegiului nostru au participat în număr mare şi la concursurile “Kanguorou” şi “Olimpiadele cunoaşterii”, unde au obţinut rezultate bune, recompensate cu premii, constând în diplome, cărţi şi obiecte de rechizită şcolară. Însă, cu siguranţă, cea mai mare realizare a celor două catedre, o constituie reuşită elevilor la Olimpiadele şcolare de limba franceză şi germană, faza pe judeţ şi faza naţională, unde, în fiecare an elevii s-au distins prin bună lor pregătire la cele două discipline.

Ar trebui să amintim şi participarea elevilor la diversele activităţi şi concursuri organizate de Alianţă Franceză, printre care se numără şi “Fete de la musique”, “Lire en fete”, “Plume d’or”, “Dictée des Amériques”, unde şi aici, elevii se pot lăuda cu premii câştigate. Nu puţini sunt şi cei care au reuşit la examenele de DELF şi DALF, astăzi, adăugând la CV-ul lor şi diploma de limba recunoscută internaţional. Evident, nu am fi avut toate aceste reuşite fără talentul şi motivaţia elevilor Colegiului “Ion C. Brătianu”, dar şi fără implicarea şi profesionalismul profesorilor de limba franceză şi respectiv germană.

Pe viitor, ne propune să atragem cât mai mulţi elevi care să participe cu drag la toate activităţile pe care le vom desfăşura şi prin care încercăm să-i motivăm în vederea studierii intense a unei limbi străine, oricare ar fi ea: engleză, franceză, germană, spaniolă.

Olimpiada Judeteana de Germana 2016 - Rezultate

Vrei să vorbeşti limba franceză?

Stage pédagogique de Carole Guigui/Lyon

Cerc pedagogic, noiembrie 2013