Latină, arte şi religie

Bogdan Ionescu
Nicoleta Barbu

Prezentare

Catedra de Arte are permanent în vedere ca obiective perfecţionarea metodelor şi mijloacelor de predare – învăţare în cadrul orelor de limba latină, desen, religie, educaţie muzicală, educaţie plastică, prin creşterea eficienţei activităţilor didactice.

La limba latină, doamna profesoară Cucu Gheorghiţa a organizat la nivel judeţean concursuri şcolare: "Lumea romanică”, "Dialog latin”, "Certamen Ovidianum Ponticum”, olimpiadele şcolare, „Certamen Mythologicum”, dar şi o întâlnire de suflet "Din istoricul Colegiului Ion C.Brătianu”, cu absolvenţi de elită ai colegiului.

La religie, domnul profesor Pascu Vicenţiu a organizat Simpozionul Interjudeţean "Şcoala, Familia, Biserica – Spaţii de cunoaştere a valorilor spirituale ale românilor”, Conferinţa Internaţională „EDU – WORLD 2008”, "Educaţia faţă în faţă cu problemele lumii contemporane”, ”Valori cultural - religioase la Ansamblul Brătienilor".

Domnul profesor Ionescu Bogdan Marius a organizat Concursul religios „Lumină lină” şi „Strategii de identificare şi prevenire a tulburărilor de comportament la adolescenţi”.

Doamna profesoară Cosmescu Maria a participat cu elevii corului Colegiului la „Festivalul de colinde” la Reuniunea Corurilor din judeţul Argeş, a înscris corul în Corala din România. A participat cu corul Colegiului in Republica Moldova şi Grecia, la concursul „Euro – Hora” unde a obţinut numeroase premii şi medalii.

Doamna profesoara Barbu Nicoleta a participat la „Târgul Regional al al Firmelor de Exerciţiu” din Piteşti, a organizat expoziţii de fotografie şi desen : „Structuri şi materialitate”, dar şi la Concursul de afişe pe tema mediului înconjurător.